Home Ne Nedir ? Parfümlerin Notaları Nedir?

Parfümlerin Notaları Nedir?

0

Parfümlerin Notaları Nedir?

Parfüm kokularının notaları parfüm sıkıldıktan sonra açığa çıkan kokularla ilgilidir. Parfüm kokularının açılma kademeleri de parfüm notaları anlamına gelir. 3 grupta incelenen notalarla ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir:

  • Üst Nota: Tepe nota olarak da bilinir. Parfümün sıkıldığı ilk an ortaya çıkan kokudur. En uçucu esanslardan oluşan üst nota birkaç dakika kalır. Kullanım sırasında en az etkisi olan nota üst notadır. Turunçgil ve zencefil kokuları keskin ve çabuk uçtuğu için üst notalarda oldukça fazla kullanılır.
  • Orta Nota: Kalp notası olarak da adlandırılır. Üst nota yok olduğunda ortaya çıkan orta nota birkaç saat etkilidir. Parfümün karakterinin açığa çıktığı orta nota, parfümün anlaşılabilmesi açısından oldukça önemlidir. En belirgin halini cilde yerleştikten sonra belli eder. Genellikle çiçeksi ve aromatik kokulara sahip olan orta notalar, parfüm alırken oldukça önemlidir. Bu yüzden sabretmek gerekir.
  • Alt Nota: Dip nota olarak da bilinir. Orta nota kaybolmaya yakınken duyulmaya başlanır. Alt notaların kokusu daha baskındır. Parfümün asıl karakteri alt notalarda ortaya çıkar. Aynı zamanda parfümün kalıcılığı da alt notalara bağlıdır. Ayrıca alt notanın başarılı olması parfümün kaliteli olması anlamına gelir.

Parfümlerin Notaları Neden Önemlidir?

Parfüm notalarının önemi parfümün karakteristiğini belirlemek açısından büyüktür. Bir parfümü alırken öncelikle notalarının aromalarına bakmak gerekir. Parfüm notaları size parfüm hakkında detaylı bilgi verir. Bu yüzden kaliteli bir şekilde parfüm kullanmak istiyorsanız sabretmeli ve doğru kararı vermelisiniz.

Parfüm notaları farklı aromalarda olabilir. Genel olarak üst notalar daha az yoğun, orta notalar orta yoğunlukta ve alt notalar daha yoğundur. Bu yüzden kalıcılık bakımından da farklıdırlar.

Hangi Parfüm Notası Daha Önemlidir?

Parfüm notalarından en önemlisi parfümün karakteristiğinin ilk ortaya çıktığı an olan orta notadır. Bununla birlikte her notanın kendine göre önemi vardır. Aynı zamanda parfüm notaları arası geçişin uyumlu olması açısından da her notaya ayrı görev düşmektedir.

Parfümün ilk ortaya çıkardığı kokular üst notalardır ve kişiye ferahlık sağlaması adına önemlidir. Kalp notası parfümün ana karakterini belirlediğini için önemlidir. Alt notalar ise parfümün daha uzun süre kalıcı olduğu notalar olduğu için kokusu bakımından önemlidir.

Parfümlerin Notaları Ne Zaman Açığa Çıkar?

Parfüm notalarının açığa çıkma süresi değişiklik gösterir:

  • Üst nota: İlk birkaç dakika
  • Orta nota: Üst nota geçtikten sonra yarım saate kadar
  • Alt nota: Orta nota etkisini yitirdikten sonra 6 saate kadar

Daha kaliteli ve verimli bir şekilde parfüm kullanmak için parfüm notaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu şekilde parfümünüzü daha etkili kullanarak daha uzun süre kalıcılık sağlayabilirsiniz.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Exit mobile version