Kalıcı Parfüm Nasıl Anlaşılır, Farkı Nedir?

Kalıcı Parfüm Nasıl Anlaşılır ? Bir parfümün kalıcı olduğunun kanıtı uzun süre vücutta kalsa bile kokusunun kötüleşmemesi ve derinliğini korumasıdır. Esas olarak kalıcı parfüm kavramından kasıt günlerce etkisi geçmeyen parfüm değil etkisi 8 ile 10 saat arasında devam eden parfümdür. Kalıcı parfümler genellikle orijinal ve yüksek kalitede üretilen parfümlerdir.

İnsanlar parfüm alırken genellikle parfümün kalıcılığına çok dikkat eder ve kullandıkları parfüm kısa sürede etkisini kaybetmesin isterler. Bunun için dikkat edilmesi gereken ilk şey de orijinal parfüm kullanmaktır. Zira orijinal parfümlerin içeriğinde kullanılan yüksek kaliteli esanslar parfüm kokusunun ve etkisinin uzun süre kalmasını sağlar. Aynı etkiyi sahte veya ucuz parfümlerin sentetik esansları ile elde etmek ise çok zordur.

Kalıcı Parfümün Özelliği Nedir?

Daha kalıcı olan parfümlerin önemli yanı sadece uzun süre kalıcılığını kaybetmemesi değil aynı zamanda bu süre zarfında etkili ve bozulmayan bir koku vermesidir. Kalıcı parfümlerin temel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kalıcı parfümlerin kokusu vücutta bulunduğu süre içinde değişime uğrar. Kalcı bir parfüm ilk yarım saat boyunca taze ve canlı kokular verirken zaman içinde kokusu derinleşir.
  • Kalıcı parfümlerin kokusu zaman geçtikçe bozulmaz. Ancak sahte veya kalitesiz parfümlerin çoğunluğu uzun süre vücutta kalırsa kokuları buruklaşmaya ve bozulmaya başlar.
  • Kalıcı parfümler su ile temas ettiğinde kokuları bozulmaz.
  • Kalıcı parfümler genellikle eau de parfum sınıfında yer alırlar. Esans oranları yüksektir.
  • Kalıcı parfümler daha yoğun parfümlerdir. Elle dokunulduğunda daha az akışkan bir halleri vardır.

Parfüm nasıl kullanılır? Merak edilen bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hangi Parfümler Daha Uzun Süre Kalıcıdır?

Uzun süre kalıcı olan parfüm türleri esas olarak tamamen kalıcı değildir. Zira bir parfümün sürekli kalıcı olması aslında parfüm üreticileri tarafından istenen bir durum değildir. Zira kaliteli bir parfüm belirli bir süre sonra mutlaka uçarak etkisini kaybetmelidir.

Kalıcı parfüm kavramı aslında parfümün uzun süre kokusunu koruması anlamında kullanılır. Parfümün genellikle en yoğun miktar kullanılan malzemesi saf alkoldür. Saf alkolü parfüm üretiminde kullanmanın temel amacı hem esansları dengelemek hem de bu güçlü esansları uçucu hale getirmektir.

Parfümde kullanılan alkol güçlü bir seyrelticidir. Zaten bu nedenle özellikle piyasada az da olsa bulunan alkolsüz parfümlerin etkisinin günler boyunca gitmediği bilinmektedir. Ancak bu kokuların en önemli dezavantajı günler boyunca ve hatta yıkanılsa bile geçmeyen kokularının cilt kokuları ile birleşip zamanla kötüleşmesidir. İşte bu sebeple kaliteli parfümlerin kokularının belirli bir süre sonra kendiliğinden kaybolması istenir.

Orijinal Parfüm Ne kadar Süre Kalıcıdır?

Orijinal bir parfümün kalıcılık süresi yaklaşık olarak 8 ile 9 saat arasındadır. Bu süre parfüm üretiminde aslında bir endüstri standardıdır. Bu süre baz alınırken bir insanın sabah evde duş alıp evden çıktığı süre ile akşam eve geldiği süre veya akşam bir davet için evden çıktığı süre ile eve döndüğü süre baz alınır. Dolayısıyla bu süre zarfındaki parfümün maksimum etkisi hedeflenir. Parfümün kalıcılık süresinin sınırlandırılmasının temel nedenleri şunlardır:

  • Parfümün zamanla vücutta oluşan kötü kokularla birleşmesinin önlenmesi.
  • Parfümün değiştirilmesi istendiğinde kolaylık sağlanması.

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Arttırılır?

Kullanılan parfümün daha uzun süre kalıcı olması için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Kalıcı parfüm için ilk şart temiz bir vücuttur. Kirli vücutta kullanılan parfümün kalıcılığı da düşüktür.
  • Kalıcı bir parfüm kullanmanın diğer önemli şartı ise orijinal parfüm kullanmaktır.
  • Parfümde kalıcılığı sağlamak için parfümü doğru vücut bölgesinde kullanmak da önemlidir. Böylece parfüm daha uzun süre vücutta kalır.

En Uygun Parfümlere Burada Ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki Diğer Makalelerimize Göz Atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu