parfümün yararları

Parfümün Yararları Nelerdir?

Parfüm kullanmanın faydaları daha çok kişiye etkilidir. Sosyal yaşamda insanların güzel kokması parfümün yararları arasında en başta sayılabilir. Bununla birlikte pek çok faydası vardır:

 • Özgüveni yükseltir. Parfüm kullanmak insanların kendinden emin olmasını sağlar. Sevilen bir koku içinde olmak insanları daha olumlu özelliklere iter.
 • Dikkat çekmeyi sağlar. Yalnızca kokudan dolayı bile insanlar birbirlerinden etkilenebilir. Bu sayede ilgisini çekmek istediğiniz biri varsa parfümünüz size yardımcı olacaktır.
 • Anıları canlandırır. Kokular hafızamızda çok önemli bir yere sahiptir. Bazen belirli birini bazen bir yeri bazen bir eşyayı kokular sayesinde hatırlayabiliriz. Parfüm kullanmak anıları hatırlatmada sevdiğiniz kişileri düşünmenizde etkilidir.
 • Ruh halini değiştirir. Parfümler içerikleri bakımından eğlenceli, neşeli, ciddi, komik vb. özelliklere sahip olabilir. İçinde bulunulan koku kişileri daha iyi o moda sokmayı sağlar. Gergin zamanlarda sakinleşmek için parfüm kullanmak oldukça yararlıdır.
parfumun yararlari nelerdir yorum

Parfümün Ne Gibi Zararları Olabilir?

Parfüm kullanmanın kötü etkileri yararları kadar bilinmesi gereken bir konudur. Özellikle doğa ve insan sağlığı bakımından zararları olan parfümü dikkatli kullanmak çok önemli bir konudur. Parfümün bazı zararları şu şekildedir:

 • İçinde bulunan kimyasallar ozon tabakasının delinmesine neden olur.
 • Güneşe çıkmadan önce cilde sıkılan parfüm güneş ışınlarına maruz kalarak ciltte kırmızı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu lekeler tedavi edilmezse cilt kanserine neden olabilir.
 • Özellikle sahte parfümlerin içinde bulunan sentetik kimyasallar insan sağlığını büyük ölçüde tehdit eder.
 • Burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, karın ağrısı, ciltte yanma gibi yan etkilere de neden olabilir.
 • Özellikle aşırı parfüm kullanımı astım hastalığına neden olabilir.
Bu Konuda İlgilini Çekebilir :   Çiçeklerden Parfüm Nasıl Yapılır?

Parfümün Yararlı Olabilmesi İçin Nasıl Kullanılması Gerekir?

Parfümün faydalı kullanımı kesinlikle önemli bir konudur. İnsanların çoğu parfüm kullanımını hafife alıp alelade kullanım yapmaktadır. Fakat sağlık açısından önemli bir yeri olan parfümün yararlı bir şekilde kullanılması gerekir. Örneğin, yanlış parfümler veya sahte parfümler seçilerek zararlı kullanım yapılması mümkündür. Bununla birlikte parfümün yararları göz önüne alındığında etkili kullanımı için bazı ipuçları şunlardır:

 • Parfüm doğru yerlere sıkılmalıdır.
 • Her zaman güzel kokmak ve iyi hissetmek için önemli olan parfüm doğru ortamlara uygun sıkılmalıdır.
 • Aşırı parfüm sıkmaktan kaçınılmalıdır.
 • Sahte parfümler alarak hem vücuda hem de doğaya zarar verilmemelidir.

Parfüm Nasıl Daha Etkili Kullanılır?

Parfümü etkili bir şekilde kullanmak için öncelikle ruh haline ve kullanım alanına uygun bir seçim yapmak gerekir. Parfümden maksimum verim alabilmek için vücuda uygun parfüm seçilmelidir. Aynı zamanda parfümü temiz vücuda sıkmak da önemlidir.

Parfümün yararları açısından en kaliteli kullanımı yapmak için bu hususlara dikkat etmek gerekir. Bunun dışında parfüm kullanımı zararlı ve etkisiz bir hale gelebilir. Her zaman güzel kokmak için doğru parfüm kullanımı önemlidir.

parfumun yararlari nelerdir yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz